İP Kamera

Bursa Güvenlik Sistemleri - Bursa Kamera Sistemleri -Bursa Alarm Sistemleri - Güvenlik kamera

IP Kamera (Network Kamera) nedir?

ip kameralar görüntüleri dijtal bilgiye çeviren ve bağlı oldukları ağ ortamı yardımıyla yetkilendirilmiş kullanıcıların lokal ağ ya da internet üzerinden bunlara ulaşmalarını sağlayan kameralardır.

Kendi IP numaraları vardır. Üzerlerindeki yazılımla tıpkı bir web sunucusu gibi hareket ederler. Programlanabilme, görüntü depolayabilme, alarm yönetimi hareket algılama gibi birçok özellikle donatılmışlardır.

ip kameraların herhangi bir pc ye bağlı olmaları gerekmez. Ağdaki router, switch ya da hub a bağlı olması yeterlidir.

IP Kameralar lens ve bileşenleri ışık ve farklı dalga boylarından oluşan görüntüyü yakalar ve elektirik sinyaline çevirir. Bu sinyaller analog formdan dijital forma çevrilir ve sıkıştırılarak ip networkü üzerine gönderilir.

IP Teknolojisinde Neutron

Bu gelişen teknoloji dünyasında Neutron yerini almış olup, çok güçlü altyapısı ile yeni teknolojiler üretmek için zemin hazırlamaktadır. Günümüz güvenlik sektöründe ip, hdcvi, hd-sdi, analog sistemlerde teknolojinin gelebildiği en üst noktaya ulaşmasında Neutron büyük bir sorumluluk bilinci ile hareket etmektedir. Neutron 1 Megapixel’den 10 Megapixel’e kadar çözünürlüğe sahip kameralar ve 256 kanala kadar standalone NVR cihazları üretmektedir.

Doğayı koruyan, düşük enerji tüketimi ile yüksek çözünürlük göndermeyi başaran eco-savvy teknolojisi ile sektörde bir ilke daha imza atmıştır. Gelişen teknolojilerden haberdar olmak için Neutron’u takip etmeye devam edin.

Türkiyenin Güvenlik  Çözümü  www.Bursaguvenliksistemleri.net

Piyasada ip kamera sisteminin pahalı olduğu söylenir, analog kameralara göre fiyatları biraz daha yüksektir fakat ip kamera sisteminde ekstra aparatlar kullanılmamaktadır (opsiyonel) Pcı kart, Kayıt cihazlarını kullanmaya bilirsiniz. ip kameralar ileri teknolojiye sahiptir, bu aparatları  kullanmadığınız takdirde bile uzaktan izleme olanağı sağlar.

ip kamera sistemlerinin mâliyetini azaltan hususlar ise Cat 5- Cat 6 kablolama sistemidir.

Klasik analog kamera yada AHD KAMERA sisteminde kullanılan kablolar yerine IP KAMERA larda Cat 5 - Cat 6 Kablolar kullanılır bu kablolar görüntüyü tek seferde ilettiği için görüntü kalitesini mükemmel derecede etkiler ve son derece net bir görğntü sağlar. Kablolama mâliyetini yarı yarıya düşürür. Bunların yanı sıra yukarıda bahsettiğimiz gibi Pcı kartlar yada kayıt cihazları kullanmaya bilirsiniz İş yerinizde evinizde kullanmakta olduğunuz bilgisayara yazılım sayesinde kayıtları tutmanız mümkündür ve internete bağlana bilen bir cihazdan anlık görüntüleri izler ve geçmişe yönelik kayıtlarıda kontrolünü yapabilirsiniz.

IP KAMERA TALEP FORMU

 

                                                              İP KAMERA                                                                                                            ANALOG KAMERA        

Erişim

Normal bir web tarayıcısıyla (ie,mozilla,opera vs.) görüntüyü izlemek ya da ayarlamak için internete bağlı bir pc den dünyanın her yerinden erişmek mümkündür.

Kapalı devrelidir ve uzaktan erişim imkanı yoktur.

Kullanım Kolaylığı

- Internete bağlı bir pc ile heryerden kolay erişim ve ayarlama.

- Resimler hardiske kaydedilebilir, kolay arama yapma imkanı vardır, kolay depolama ve resimde bozulma yoktur.

- Güvenlik amacıyla kayıt sistemi farklı bir lokasyonda olabilir.

- Uzaktan ayar yapmak mümkün değildir.

 

- Kayıt güvenlik sistemi ile aynı yerde yapılmak zorundadır.

Kalite

Kalitesi çok çok yüksektir.

Görüntü kalitesi düşüktür. Uzun mesafe kullanlan kablolardan geçen görüntüde bozulmalar olabilir.

Sistem gereksinimi

Ağ sistemi yani data kablo hattı birçok yerde zaten kuruludur bunun dışında ek bir donanıma gerek yoktur. Ip kamera network sistemine bağlandığı an çalışabilir.

Koaksiyel kablo ve bir çoklayıcı, kaydedici ve monitor gerekir.

Kurulum

Ağ sistemine bağladıktan sonra bir ip atamak yeterlidir.

Her kamera ayrı ayrı koaksiyel kablo ile çoklayıcıya bağlanmalıdır.

Kablolama

Tek bir data kablosundan (standart kategori 5 - RJ45) onlarca kamera görüntüsü aktarmak mümkündür.

Tek bir koaksiyel kablodan aynı anda tek bir kamera görüntüsü transfer edilebilir. 5 kameranız varsa herbiri için kontrol odasına kablo çekmek zorundasınız.

Genişleme

İstediğiniz kadar ekleme yapabilirsiniz. Görüntüyü çok uzak mesafeden kayıpsız transfer edebilirsiniz.

Genişleme zordur mesafe arttıkça görüntü kalitesi düşer. Her kamera için tekrar kablo çekmek gereği vardır.

Fiyat

Kaliteli bir data kablosu, koaksiyel kablodan %30-40 civarında ucuzdur. Genel olarak data kablolaması binalarda, işyerlerinde ya da fabrika gibi yapılarda zaten mevcuttur. Ek bir maliyet gerektirmeden sisteme eklenebilir.

Kaliteli bir koaksiyel kablo, data kablosundan %30-40 civarında pahalıdır. Genel olarak yapılarda böyle bir kablolama olmadığından bu sistem için tekrar kablolama yapmak gereklidir. Kayıt sistemleri daha pahalıdır. Günümüzde analog kameralarıda dijital sistemlere kaydederek kayıt masraflarını azaltma yoluna gidilmektedir.
Bu Sayfayı Paylaşın!

- Facebook'ta Paylaş
- Google Favorilere Ekle
- Twitter'da Paylaş
- Friend Feed'te Paylaş
- Myspace'te Paylaş
- Delicious'ta Paylaş